Straight from the produce manager's mouth!

Produce Purchasing Tricks

by Chris Bertman


Related Articles

Best Containers for Keeping Produce Fresher Longer

Learn to Preserve Seasonal Fruits and Vegetables

Homemade Veggie Wash

I've worked at my local grocery store for the last five years and worked my way up to being the produce department manager. I would consider myself an expert on all things produce related. Here are three tips on saving money when buying fresh produce from your local grocery store.

1. Look for markdown produce.

Yes, fresh markdown produce exists. Keep in mind, however, when I say "fresh" that I mean it's still perfectly fine to consume and tastes excellent! Some grocery chains offer "markdown bags" that will retail about $.99 each. What you'll find inside some of the markdown bags will be anything from oranges that are slightly misshapen, apples with slight blemishes, tomatoes that are just a little more red than we'd like, or four to six cucumbers or bell peppers (depending on the retail of the week). If cucumbers ring up at the register 2/$1, expect to see 4. If they're 3/$.99, expect to see six. We still want to give you a discount! Our markdown racks provide a win-win for both the customer and store. We really hate to waste anything that's still perfectly good to eat because it lowers our profits. Also, we understand that people won't usually spend $.99/lb. on tomatoes that have some blemishes, but would be happy to spend $.99 for five pounds of them. It's salsa time! We still make a profit while customers save money.

Aside from our markdown racks, look out for our markdown salad kits. Our store's policy is to markdown any bagged salads for half price if they're within two days of the "sell by" date. This date doesn't mean expired and unhealthy to consume. Instead, it just means that the product needs to be sold by that date or we have to scan it out of our inventory. Therefore, don't be turned off by a markdown "manager's special" sticker; it's perfectly fine to eat and at half price!

Produce Purchasing Tricks

2. Pay attention to produce sold individually versus per pound.

Our produce is a pretty equal split of items being sold by the pound or separately, whether by the bunch or individual item. For example, our avocados are sold individually, but our mustard greens are sold by the bunch. Having items sold by the unit means they're generally the same size; however, you will find some bunches of greens are a little fuller in their leaves or a few avocados may be slightly larger than the rest. Go for the larger items. Instead of buying four avocados, you might be able to get away with buying three slightly larger avocados. If you find two slightly smaller bunches of spinach, ask the store to rewrap them to make one slightly bigger bunch. You will get two bunches for the price of one!

Checkout 51 Offers

3. Talk to the produce clerks!

Strike up a conversation with the produce clerks. There's a good chance they'll drop some information about an upcoming sale. At times, a store may have too much product after a sale has ended that needs to be sold before it's spoiled and unsellable. Usually, in our store, we'll offer a deal and make a special price to take some extra product off our hands.


Take the Next Step:

Share your thoughts about this article with the editor.




Stay Connected with TDS








Little Luxuries
Subscribe

to the Dollar Stretcher newsletter and get a copy
of our ebook
Little Luxuries:
130 Ways to Live Better...For Less
for FREE!


Your Email:




View the TDS Privacy Policy.



Get Out of Debt